dressler.cz - biketrial, cyklotrial, trial, shop, forum, TRIALmag, Dressler camp a další informace ze světa trialu

CZ | en
Dressler Camp 015: 1.-6.th July 2015

Partners


EUROVIA CS, a.s., dříve Stavby silnic a železnic, a.s., patří k nejvýznamnějším stavebním firmám v České republice. Nestává se moc často, aby vás oslovil někde na akci neznámý člověk a řekl vám, jestli by vám nevadilo, kdyby vám pomohl trochu finančně při vašem sportování. že se mu líbí, co děláte a že má rád cyklistiku... Občas se někdo najde a vy víte, že je to jen někdo, kdo si hraje na důležitýho a třeba z vás chce něco vytěžit. Když vám ale ten člověk dá po pěti minutách hovoru vizitku a loučí se se slovy, ať se ozvete a na vizitce je ředitel divize 4 Stavby silnic a železnic, tak je to asi něco jiného. Pan ředitel Třiška slovo dodržel a SSŽ mě podporují a i díky jejich pomoci jsme třeba kalendář 2004 fotili v lomu nedaleko Říčan a pustili nás kam jsme chtěli..
Nadnárodní společnost pro živé stavby.
Trial jsem vlastně jezdil jen na pár značkách kol. Na několika tátových modelech, pak na kolech značky Techniasport a pak už jen od Monty. Někde jinde na stránkách se dočtete o mém prvním kontaktu s podpoře od Monty. Já jsem té první nabídce moc vděčný a asi i proto jsem jezdil už víc než deset let na kolech Monty. Je pro mě moc důležitý ten kamarádský a skoro až rodinný vztah se všemi lidmi z fabriky, který se promítá i do obchodování s kolama. Španělé jsou sice občas trochu pomalejší, ale prima lidi.

Poctivě vyrobené horské kolo.

Často se mě lidi ptají, co je zkratka OTEC. JE to zkratka z francouzštiny, která má zavádějící český význam. Jedná se o mezinárodní společnost zabývající se dopravou a spedicí. Díky té zkratce a mé trialové dlouhověkosti mi hodně lidí říká "táta trialu" :-) Já jsem samozřejmě moc vděčný hlavně majiteli české pobočky, panu Nechybovi za jeho podporu, která mi dovoluje věnovat se víc ježdění a i díky větší pohodě v přípravě jsem mohl v roce 2003 vyhrát skoro všechno, kde jsem startoval.


event info

Dessler Camp 014 will be held on July 1-6th 2014 in Tanvald (CZE) again!

Dressler Camp is dedicated to all trials affiliates and fans willing to ride or just to watch others riding and having fun with trials bikes and unicycles. Dressler Camp is opened to anone: competition riders, street or hobby riders unicycle riders and also to all those who does not dare to join regular competitions. XC riders ride around this mountain area. We will welcome anyone who wants to learn some new skills and improve themselves. You can meet and watch worlds top riders and also the riders of your level. Everyone will find something interesting or exciting at Dressler Camp. The experienced riders will help you to improve your skills and you can watch them ride. Then you can try to ride a competition and have some fun at evening afterparties. Trial, fun and rock ´n´roll is our motto and prevoius seven camps were exactly that.

Dressler Camp is opened to bike riders, unicycle riders, xc riders, moto bikers and all their friends. Motorcycles welcomed. You may stay in your tent or caravan at the autocamp "Tanvaldská kotlina". You may find all necessary information about the location HERE.

There are different trials contests every day.

Tuesday will be dedicated to trials schools, practice and free fun.

On Wednesday afternoon we start with the first contest. It is Retro Trial Race. It was very popular and funny in the previous years. We'll have historic trials bike again and we hope to have more riders dressed in retro gear. We'll set up just a few oldschool sections and there will be the same rules as in the previous years: both wheels on the ground, no hopping, just riding. If you put your foot on the ground, then you have just five seconds before you must put it back to your pedal. The prizes will be retro as well.

Thursday will be a day for Fourcross Trial Race. 4X-Trial was probably held for the first time in history at Dressler Camp 012. 4X-Trial is similar to speedtrial but there will be four riders riding down the section in one time. The qualification round will determine the top 20 riders who will take a part in the main contest. The main contest will be composed of 23 heats. First 20 heats will be an all-play-all tournament. Every rider will ride several heats always in different starting gate position. In this "all-play-all" game, riders will be awarded race points according to their finishing position in each race: 3 points for first place, 2 points for second place, 1 point for third place and 0 point for the fourth place. After 20 "all-play-all" heats there will be an intermediate classification from the 1st to 18th place according to the total Race points each rider has scored during the "all-play-all" game. The 8 top-scoring riders will qualify for the Semi-Finals. The winner and second placed riders in each Semi-Final will qualify for the Big Final.

Friday belongs to motorcycle trials and Openfree Trial Contest - openfree are new type of rules used in Spain for their national championship. Each rider chooses his own path in the section and collects bonus points for obstacles he overcomes. Harder obstacles means more points. The rider with most points wins. In the evening we'll lounch Freestyle Trial Contest, Best Trick Contest and new Freestyle Challenger Contest. No need to describe freestyle so much. Each rider will have a minute to show the best he can in our trials park. The judges will determine the winner. Freestyle challenger is something new. The judges will call a trick or obstacle and all riders have to do it. The one who cannot do it will be eliminated. The winner is last rider in the game.

On Saturday we'll have the main biketrial event of the Camp - Inspired Trial Contest. It is regular biketrial race. Top 12-16 riders will be promoted to final race where we apply little different rules, no safety dabs atec..

DC014 will be closed with Monty Eliminator Race. There is just one section which starts with easy obstacles and it gets harder and harder into some crazy ending. Only the rider who cleans it wins. Perfect race for everybody, 6 years old rider, his father and also the world champion.

Survey

What is the best thing about DC015?


To show the results

Copyright © 2016 Lukáš Buriánek All rights reserved.
Application for internet shopping EasyShop® 3.9 © IT STUDIO s.r.o.

Lukáš Buriánek, Smiřických 1212, 251 01, Říčany
Tel.: +420 608 264 958, Fax.: , E-mail: shop@trialsection.cz